Pompy magnetyczne regeneracyjne pompy turbinowe, 2/3-stopniowe
Pompy magnetyczne regeneracyjne pompy turbinowe, 2/3-stopniowe
Seria pomp GPCTA jest odmianą pomp GPTA.
Ta dwustopniowa pompa została zaprojektowana do zastosowań o niskim NPSHa, niskim przepływie i dużej wysokości podnoszenia. Pierwszy stopień wyposażony jest w wirnik odśrodkowy Francisa vane w celu utrzymania niskiego wymaganego NPSH i zalania drugiego i/lub trzeciego stopnia, w którym zainstalowany jest jeden lub dwa wirniki z turbiną regeneracyjną.
Krzywe projektowe pomp GPCTA są podobne do GPTA100 i GPTA200, natomiast specyfikacje robocze są takie same jak w serii GPTA.
Pompy trójstopniowe z dwoma wirnikami wspomagającymi są dostępne na zamówienie.
ZASADA REGENERACJI TURBINY
Z obszaru portu ssawnego ciecz jest kierowana na obie strony wirnika na jego obwodzie.
Ze względu na konstrukcję wielołopatkową, ciecz jest natychmiast wyrzucana na zewnątrz przez siłę odśrodkową.
Gdy ciecz przedostaje się do kanałów bocznych korpusu pompy, na ssaniu pompy powstaje silna siła ciągnąca, związana z kierunkiem obrotów pompy do przodu.
Ciecz jest natychmiast zawracana do nasady kolejnej łopatki wirnika w celu ponownego włączenia.
W ten sposób w wyniku regeneracji spiralnej wytwarza się coraz większe ciśnienie, aż w końcu ciecz osiąga w pełni wytworzone ciśnienie, które zostaje odcięte od strony ssawnej przez przerywacz, a ciecz opuszcza pompę przez króciec tłoczny. Każdy wirnik jest dwustronny, a działanie regeneracyjne odbywa się po obu stronach wirnika.
Ponieważ obie strony wirnika i kanały boczne korpusu są dokładnie równe, proces pompowania jest z natury płynny i zrównoważony. Magnes wirnika swobodnie porusza się w wypełnionych cieczą obudowach, znajdując swój własny punkt równowagi, co zapewnia długą żywotność i bezproblemową obsługę.
(GPTA - GPT ) ZASADY DZIAŁANIA TURBINY REGENERACYJNEJ
Podstawowa różnica między pompą odśrodkową a regeneracyjną pompą turbinową polega na tym, że ciecz przepływa przez wirnik odśrodkowy tylko raz, podczas gdy w turbinie odbywa wiele podróży przez łopatki. Patrząc na schemat przekroju poprzecznego, łopatki wirnika poruszają się w obszarze przelotowym kanału wodnego. Po wejściu do pompy ciecz jest kierowana na łopatki, które popychają ciecz do przodu i wywierają siłę odśrodkową na zewnątrz w kierunku obwodu wirnika. W ten sposób łopatki wirnika wymuszają uporządkowany obieg cieczy, co powoduje powstanie prędkości cieczy.
Prędkość płynu (lub energia kinetyczna) jest następnie dostępna do konwersji na flow i ciśnienie w zależności od oporu przepływu w układzie zewnętrznym, jak to przedstawiono na krzywej układu.
W tym miejscu warto zauważyć, że aby zapobiec wewnętrznej utracie zdolności do wytwarzania ciśnienia przez turbinę regeneracyjną GPTA – GPT, wymagane są ścisłe odstępy wewnętrzne. W wielu przypadkach, w zależności od wielkości pompy, odstępy między wirnikiem a korpusem mogą wynosić zaledwie jedną tysięczną cala po każdej stronie. Dlatego pompy te nadają się do stosowania tylko w instalacjach z czystymi cieczami i systemami. W niektórych przypadkach do ochrony pompy można z powodzeniem zastosować filtr ssawny. Następnie, gdy strumień cyrkulacyjny jest nakładany na ciecz i dociera do obwodu kanału cieczy, jest przekierowywany przez specjalnie ukształtowane kanały cieczy wokół boku wirnika i z powrotem do wnętrza łopatek wirnika turbiny, gdzie proces rozpoczyna się od nowa. Cykl ten powtarza się wielokrotnie podczas przepływu cieczy przez pompę. Każde przejście przez łopatki powoduje zwiększenie prędkości płynu, który może być następnie przekształcony w większe ciśnienie. Wielokrotne cykle przez łopatki turbiny są nazywane regeneracją, stąd nazwa turbina regeneracyjna. Ogólnym wynikiem tego procesu jest pompa o zdolności do wytwarzania ciśnienia dziesięć lub więcej razy większej niż pompa odśrodkowa o tej samej średnicy i prędkości obrotowej wirnika. W niektórych konkurencyjnych konstrukcjach można spotkać się z zastosowaniem wirnika jednostronnego. Taka konstrukcja pozwala uniknąć obciążenia wzdłużnego w kierunku silnika, które musi być przenoszone przez łożyska silnika. W turbinach GPTA – GPT stosuje się wirnik dwustronny, który wytwarza ciśnienie jednakowo po obu stronach. Zaletą tego rozwiązania jest to, że ciśnienie pompy umożliwia hydrauliczne samocentrowanie wirnika w wolnej przestrzeni wirnika, a jednocześnie nie obciąża łożysk silnika nadmiernymi obciążeniami wzdłużnymi.